_id,Datum zmeny,Stat,Zauzivany slovensky nazov,Zauzivany anglicky nazov,Oficialny slovensky nazov,Oficialny anglicky nazov,Miestny nazov krajiny,Svetadiel,Cestovanie s detmi,Podmienky vstupu,Miestne specifika,Colne a devizove predpisy,Dolezite telefonne cisla,Zdravotna starostlivost,Doprava,Bezpecnostna situacia,Klimaticke podmienky,Informacie pre motoristov,Rady a odporucania 1,11.01.2024 21:33:17,Azerbajdžan,Azerbajdžan,Azerbaijan,Azerbajdžanská republika,Republic of Azerbaijan,Azərbaycan Respublikası,Ázia,"

Deti musia mať platný cestovný pas. V prípade, že necestujú s oboma rodičmi, odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

","

Uzavreté hranice

Štátne hranice Azerbajdžanu s Ruskou federáciou, Tureckom, Gruzínskom a Iránom po suchozemskej časti sú uzavreté až do odvolania. Jediná možnosť pre vstup do krajiny je letecky.

V súčasnosti operujú lety: Baku - Istanbul, Baku - Ankara, Baku - Antalya, Baku - Izmir, Baku - Minsk, Baku - Moskva, Baku - Dubaj, Baku – Tbilisi, Baku – Alma-Ata, Baku – Viedeň, Baku - Berlín.

 

Platnosť cestovných dokladov

Cestovný pas občana Slovenskej republiky musí byť platný pri vstupe aj výstupe z krajiny. 

Platnosť cestovného pasu musí byť minimálne o 3 mesiace dlhšia ako koniec platnosti víza. V prípade letiskového tranzitu sa e-vízum nevyžaduje. 

 

Víza

Pre občanov Slovenskej republiky platí pri vstupe do krajiny vízová povinnosť. O vízum možno požiadať na veľvyslanectve Azerbajdžanskej republiky vo Viedni.

Poplatok za spracovanie žiadosti o e-vízum je 20 USD. Okrem klasických víz majú občania Slovenskej republiky možnosť získať aj tzv. elektronické vízum na dobu pobytu 30 dní. O vízum možno požiadať aj elektronicky

Odporúčame po vydaní víza dôsledne skontrolovať údaje na vízovej nálepke, osobitne údaj o platnosti víza a počte dní povoleného pobytu. V prípade akéhokoľvek nesúladu údajov na vízovej nálepke s údajmi v pase alebo v prípade ak platnosť udeleného víza resp. počet dní povoleného pobytu nezodpovedá dĺžke plánovanej cesty, odporúčame ihneď konzultovať možnosť vydania nového víza s azerbajdžanským veľvyslanectvom. Upozorňujeme občanov SR, že cudzinec podliehajúci vízovej povinnosti, môže opustiť územie Azerbajdžanskej republiky iba s platným vízom. 

Cudzinec musí pri výstupe z krajiny prejsť pasovou kontrolou najneskôr do polnoci v posledný deň platnosti víza resp. posledný deň povoleného pobytu. Prekročenie doby pobytu hoci aj o 1 deň pohraničná služba neakceptuje a občanovi nebude umožnené nastúpiť na let alebo prekročiť hranicu. Veľvyslanectvo SR nemá možnosť vybaviť, aby občana bez platného víza pustili do lietadla.

 

Povinná registrácia

Po vstupe na územie Azerbajdžanskej republiky sú občania Slovenskej republiky, ktorých pobyt presiahne 15 dní, povinní zaregistrovať sa na príslušnom oddelení migračnej služby. Túto povinnosť musia vykonať do 15 dní od svojho vstupu na územie Azerbajdžanu. Vykonať tak môžu osobne na územne príslušnom oddelení, resp. elektronicky na e-mailovej adrese odoslaním vyplneného elektronického formulára a fotokópie cestovného pasu (dátová strana a strana potvrdzujúca deň vstupu do krajiny).

Za osoby ubytované v hoteli, resp. inom oficiálne registrovanom ubytovacom zariadení, má povinnosť vykonať uvedenú registráciu administratíva, resp. majiteľ ubytovacieho zariadenia.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča všetkým cestovateľom využiť službu dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia.

 

Cestovanie s deťmi

Deti musia mať platný cestovný pas. V prípade, že necestujú s oboma rodičmi, odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

 

Overte si informácie

Aktuálne podmienky vstupu do Azerbajdžanskej republiky odporúčame overiť aj na stránke azerbajdžanského veľvyslanectva vo Viedni, ktoré pokrýva vízovú agendu pre Slovenskú republiku.

","

Základné potraviny, spotrebný tovar a služby: ceny sú porovnateľné so Slovenskou republikou, v niektorých prípadoch lacnejšie. Týka sa to najmä tovarov miestnej výroby. Zahraničné produkty sú drahšie.

","

Pre dovoz cudzej meny na územie Azerbajdžanu neexistuje žiadne obmedzenie.

Pri príchode do krajiny je potrebné vyplniť formulár colnej deklarácie.

Pri odchode z krajiny je povolené vyviezť sumu do 1000 USD v hotovosti (aj prípadný ekvivalent cudzej meny), na cestovné šeky sa limit nevzťahuje.

","

Predvoľba krajiny: +994;

V prípade núdze platí aj v SR známe číslo 112.

Okrem neho je možné volať aj na tieto čísla:

 

 

Informácie letisko: 012 4972 727

Ministerstvo vnútra: 012 590 92 22

Letisko Baku: 012 257 900

","

Pri vstupe do krajiny nie je povinné žiadne očkovanie, odporúča sa očkovať proti tetanu, hepatitíde A a záškrtu. Pri cestách do vnútrozemia sa odporúča očkovanie proti týfusu a hepatitíde B.

Odporúča sa očkovanie aj proti besnote vzhľadom na vysoké riziko jej prenosu túlavými psami, a to aj v mestách.

Výskyt malárie je v krajine zaznamenaný sporadicky, v nížinách na juhu (pohraničné oblasti pri Iráne), na severozápade (pohraničná oblasť s Gruzínskom), na severovýchode, ako aj vo vzdialenejšom okolí Baku. Vo zvyšných častiach krajiny žiadne riziko nákazy nehrozí. Je potrebné venovať pozornosť aj na účinnú ochranu proti komárom.

Veľmi dôležité je dodržiavať hygienu pri zaobchádzaní s potravinami a pitnou vodou (odporúčame kupovať balenú pitnú vodu), pretože v krajine je vysoké riziko hnačkových ochorení.

Pre pobyty dlhšie ako 1 mesiac je požadovaný negatívny test na HIV.

Odporúča sa poistenie liečebných nákladov v zahraničí.

","

Hlavné cestné siete sú v dobrom technickom stave.

V krajine funguje v niektorých smeroch železničná doprava, ktorá je spolovice elektrifikovaná a postupne sa rekonštruuje. S Ruskom a Gruzínskom je Azerbajdžan prepojený dvomi železničnými magistrálami (Baku-Machačkala a Baku-Tbilisi). Železničné spojenie s Arménskom a Iránom neexistuje.

Medzi hlavným mestom Baku, väčšími mestami krajiny, aj so zahraničnými destináciami (Tbilisi, Teherán, Istanbul) funguje pravidelná autobusová doprava.

V prístavnom hlavnom mesto Baku funguje osobná i nákladná lodná doprava s okolitými krajinami (Turkmenistan, Irán).

Medzinárodné letisko sa nachádza v Baku, odkiaľ sú vypravované medzinárodné lety a pravidelné lety do väčších miest krajiny.

","

Azerbajdžan je bezpečnou krajinou s vysokou kontrolou prejavov náboženského radikalizmu v rámci celej krajiny. V hlavnom meste Baku je nízka úroveň kriminality.

Do oblasti Nachičevanu (exkláva) je možné cestovať len letecky.

Pri ubytovaní v hoteli je v záujme vlastnej bezpečnosti potrebné preveriť, či do ubytovacieho zariadenia nemajú nekontrolovaný prístup aj iné osoby okrem hotelových hostí.

Od roku 2023 Azerbajdžan kontroluje celú oblasť Karabachu.

Neodporúča sa však cestovať do pohraničných oblastí s Arménskom, kde hranice ešte nie sú delimitované, a kde je vysoká koncentrácia ozbrojených síl.

","

V krajine prevláda kontinentálna klíma, nížiny sú charakteristické miernou zimou a horúcim letom, prevládajú len slabé zrážky. V horách s pribúdajúcou výškou je vlhkejšie, teploty sú vyrovnanejšie. Priemerná nameraná ročná teplota v hlavnom meste Baku je v júli 25,7° C a v januári 3 ,8° C.

","

Doklady

Pri ceste súkromným motorovým vozidlom je potrebné mať malý technický preukaz, vodičský preukaz a doklad o poistení motorového vozidla. Pre vedenie motorových vozidiel je v Azerbajdžane uznávaný slovenský vodičský preukaz.

 

Pohonné hmoty

Na mnohých čerpacích staniciach musíte pred čerpaním pracovníkovi čerpacích staníc zahlásiť, koľko litrov chcete natankovať a dopredu zaplatiť. Nemusíte pritom vystupovať z auta. Pri tankovaní plnej nádrže sa vyberá záloha vopred. Preplatok vám vrátia po načerpaní paliva.

Pohonných hmôt je dostatok, tak benzínu (aj bezolovnatého) ako aj nafty. V Azerbajdžane sa používa 95 oktánový benzín, benzín 98 oktánov je dostupný len na niektorých čerpacích staniciach.

Pohonné hmoty sú lacnejšie približne o polovicu ako v Slovenskej republike.

 

Cestná premávka

Osobitnú pozornosť venujte cestnej premávke. Šoféri v Azerbajdžane jazdia agresívne, nie vždy dávajú prednosť, nepoužívajú smerovky, veľa trúbia a občas nerešpektujú ani svetelné značenie. 

Ak sa stanete účastníkom dopravnej nehody, ste povinní počkať na príchod príslušníkov polície (čo môže trvať v závislosti od miesta nehody aj niekoľko hodín). 

Tolerancia pre vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu je 0,16 prom. v krvi, resp. 0,3 prom. v dychu.

 

Základné dopravné predpisy

V krajine sú veľmi rozšírené stacionárne radary, ako aj meranie prostredníctvom označených policajných vozidiel a policajných stanovíšť.

 

",

Odporúčame štandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.